Адреса:

 • вул. Богдана Хмельницкого, 24 каб.7
 • вул. Ак. Сахарова, 24 , медцентр "Ирисмедикал"
 • вул. Ільфа та Петрова, 43/1а

м. Одеса, вул. Богдана Хмельницкого, 24 каб.7 прием: 8:00 - 12:00

м. Одеса, вул. Ак. Сахарова, 24 , медцентр "Ірисмедикал" прийом:  Пн. - Сб.  9:00 - 11:00

м. Одеса, вул. Ільфа та Петрова, 43/1а прийом: Пн.,Ср.,Пт.  8:00 - 11:00

Телефон:

(048) 704-93-95

Загальний аналіз крові

Для зацікавлених детально розповідаємо про загальний аналіз крові (ОАК), розшифровуємо основні показники, наводимо норми для дітей і дорослих, а також розповідаємо про можливі причини відхилень. Ціни на аналізи крові і на всі інші види аналізів дивіться в розділі «Аналізи і ціни» на нашому сайті.

Загальний аналіз крові - це найпоширеніший аналіз, який широко використовується для обстеження при більшості захворювань. Зміни, що відбуваються в крові найчастіше відображають процеси, що відбуваються в цілому організмі.

Найкращим біоматеріалом для цього аналізу є кров, взята з вени (венозна кров). Саме при заборі крові з вени вдається домогтися мінімальної травматизації і активації клітин, домішки тканинної рідини і є можливість повторити і / або розширити аналіз.

Необхідно знати, що величини нормальних показників різняться у дітей різного віку та дорослих, у чоловіків і жінок і можуть відрізнятися в різних лабораторіях.

Розшифровка основних показників загального аналізу крові.

 • Еритроцити (RBC) - червоні кров'яні тільця, сплюснуті клітини без ядра, що доставляють в тканини кисень і виводять з них основний "шлак", продукт метаболізму - вуглекислий газ. Зниження рівня червоних кров'яних тілець, як ще називають еритроцити, говорить про можливий дефіцит кисню в тканинах. Якщо ж кількість еритроцитів підвищено, це може говорити про загустевании крові і небезпеки тромбозу. Норми для чоловіків: 4.3 - 6.2 х 1012 / л; для жінок: 3.8 - 5.5 х 1012 / л; для дітей: 3.8 - 5.5 х 1012 / л.
 • Гемоглобін (HGB, Hb) - основний білок еритроцита, який має високу хімічну спорідненість до кисню і вуглекислого газу. Саме на ньому переносяться молекули життєво-важливого газу в тканини організму, а головного "шлаку" організму - вуглекислого газу, від тканин. Його зниження прямо говорить про наявність анемії, а підвищення є наслідком зневоднення організму або згущення крові. Норма: 120-140 г / л.
 • Ширина розподілу еритроцитів (RDWc) - це процентний показник, що визначає на скільки найбільший в зразку крові по діаметру еритроцит відрізняється від самого маленького. Відмінність більш ніж на 15% свідчить про Анізоцитоз, характерній ознаці анемії. Норма: 11,5 - 14,5%.
 • Обсяг еритроцита (MCV) - характеристика середнього розміру еритроцитів і ще один фактор оцінки та диференціації червоних кров'яних клітин, що свідчить про анемію. Зниження показника говорить про залізодефіцитної або микроцитарной анемії, підвищення вказує на дефіцит фолієвої кислоти (вона ж - вітаміну В12), що говорить про наявність мегалобластноїанемії. Норма для дорослого: 80 - 100 фл.

Зміст в еритроциті гемоглобіну (MCH) - фактор, зниження якого вказує на залізодефіцитну анемію, підвищення - на мегалобластичну. Нормальний показник: 26-35 gu (pg).

Концентрація в еритроциті гемоглобіну (MCHC) - вкрай важливий і досить рідкісний показник, що виявляє приховані запальні процеси в організмі, злоякісні пухлини, анемії у випадках його підвищення. Зниження може говорити про збільшеній кількості еритроцитів. Норма: 30 - 370 г / л.

 • Гематокрит (HCT) - показник, що визначає обсяг еритроцитів в загальному обсязі крові. Збільшений гематокрит говорить про підвищення вмісту еритроцитів (еритроцитозі), що буває при зневодненні. Зниження гематокриту - ще один фактор виявлення анемії. Також може свідчити про ненормальний наростанні рідкої фракції крові. Нормативи мають гендерні відмінності: для чоловіків нормальний гематокрит 39 - 49%, для жінок 35 - 45%, що пов'язано зі щомісячною крововтратою.
 • Тромбоцити (RLT) - показник повідомляє кількість в літрі крові клітин, відповідальних за злипання еритроцитів в щільні конгломерати, що перешкоджають витіканню крові з судин при їх травмуванні. Підвищення рівня тромбоцитів спостерігається після видалення селезінки і при ряді інших захворювань. Зниження показника вказує на цироз печінки, ідіопатичну тромбоцитопенічна пурпура, апластична анемія або вроджені захворювання крові. Норма: 180 - 320 х 109 / л.
 • Лейкоцити (WBC) - показник визначає кількість в літрі крові білих кров'яних тілець. Їх головна функція полягає в охороні організму від бактерій. Підвищення кількості лейкоцитів говорить про початок і розвитку в організмі бактеріальної атаки. Рівень лейкоцитів знижується при захворюваннях крові, деяких специфічних інфекціях і у відповідь на прийом деяких лікарських препаратів. Нормальним вважається показник: 4,0 - 9,0 х 109 / л.
 • Гранулоцити (GRA, GRAN) - показник вказує кількість специфічних клітин гуморального імунітету в літрі крові. Зростає під час запальних явищ, знижується рівень гранулоцитів під впливом деяких ліків, при апластична анемія і системний червоний вовчак. У нормі: 1,2-6,8 х 109 / л (іноді позначається в кількості на мікролітр, тоді норматив - 1,2-6,8 х 103 / мкл).
 • Моноцити (MON) - це різновид лейкоцитів, кількість яких розраховується окремо. Ці клітини перетворюється в макрофаги - дуже великі клітини крові, робота яких полягає в поглинанні і переробці бактерій і загиблих клітин організму. Збільшення кількості моноцитів - характерна ознака інфекційних захворювань, ревматоїдного артриту і деяких захворювань крові. До зниження числа моноцитів часто відбувається під впливом імуносупресантів - препаратів, що пригнічують імунітет. Також зниження їх спостерігається після важких травм, операцій або голодування. Нормальний рівень: 0.1-0.7 х 109 / л (або 0,1-0,7 х 103 / мкл); іноді виражається як MON% 4 - 10%.
 • Лімфоцити (LYM, LY%) - ще один різновид лейкоцита, присутня в нормальній крові. Лімфоцит спеціалізується на боротьбі з вірусами і деякими бактеріями, і відноситься до клітин гуморального імунітету. Наростає показник при вірусних інфекціях, променевої хвороби, прийомі деяких препаратів, захворюваннях крові. Знижується при різних імунодефіцитах, характерних для ниркової недостатності, прийомі імуносупресорів, тривалому голодуванні, перевтомі, ВІЛ). Нормальним вважається показник: 1,2 - 3,0х109 / л (або 1,2-63,0 х 103 / мкл); іноді висловлюють так LY% 25-40%.

Зміна показника вимагає консультації фахівця, правильної інтерпретації відповідно до клінічною картиною стану пацієнта, іншими змінами в аналізі крові. Найчастіше лікар проводить додаткові обстеження (УЗД, консультації фахівців) для виявлення причини і можливого захворювання.